reklama

Thajsko 10 dní po voľbách: Ako dopadla skúška demokracie?

Parlamentné voľby v Thajsku vyhrala najväčšia opozičná strana a červený politický tábor, Phuea Thai. S prehľadom porazili stranu premiéra Abhisita Vedžadžívu dokonca aj v Bangkoku, ktorý tradične podporuje Demokratov. Thajsko bude mať onedlho prvú premiérku v histórii. Yingluck Šinawatrová však nie je príbeh úspechu pre thajské feministky. Rovnako ako tieto voľby nie sú dôkazom demokracie a politickej transparentnosti. Nanešťastie, v najrozvinutejšej krajine svojho regiónu, ktorá je jedným z ázijských ekonomických tigrov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Volebné podvody, úplatky a násilie

Kupovanie hlasov je v Thajsku počas akýchkoľvek volieb bežná záležitosť. Všetci o tom vedia, každá politická strana to robí a veľa voličov, najmä na chudobnom vidieku, sa nestráni zobrať úplatok za to, že vo voľbách podporí toho či oného kandidáta alebo stranu. Ani tento raz to nebolo inak. Ústredná volebná komisia zatiaľ schválila menej ako osemdesiat percent kandidátov do parlamentu. V thajskej tlači však dnes svietila šokujúca informácia. Hlavní kandidáti dvoch súperiacich strán zatiaľ neboli volebnými komisármi schválení. Abhisit Vedžadžíva ani budúca premiérka Yingluck Šinawatrová nemuseli byť zvolení transparentne. Zatiaľ sa vyšetruje, či naozaj získali svoje poslanecké mandáty podvodom, ako to odôvodnila Ústredná volebná komisia. Na zasadnutie novozvoleného parlamentu je v Thajsku potrebných deväťdesiat päť percent poslancov schválených volebnými komisármi. Thajskí komentátori tak začínajú uvažovať o tom, či už dnes známa koalícia piatich strán vedená Phuea Thai vlastne bude môcť začať vládnuť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Thajsko tradične nedovoľuje zahraničným organizáciám či krajinám pozorovať a monitorovať jeho voľby. V krajine existuje niekoľko iniciatív, no oficiálny monitoring volieb má v právomoci len Ústredná volebná komisia. Tú vedie pätica nevolených členov. Zaujímavosťou je, že len dva týždne pred voľbami 3. júla štyria z piatich hlavných volebných komisárov odišli na dovolenku do Európy. Monitorovaciu misiu chcela v Thajsku presadiť Európska únia. Thajský minister vnútra však Bruselu i voličom odkázal, že Thajsko nedôveruje „farangom"(cudzincom) a vie si veci zariadiť po svojom. Toto je klasický argument v krajine úsmevov, pokiaľ ide o zasahovanie zahraničia do interných záležitostí krajiny. Thajčania sú veľmi hrdí na svoj národ a majú silnú identitu, ktorá v niektorých prípadoch môže hraničiť s xenofóbiou. Fakt, že Thajsko dokázalo odolať, ako jedna z mála krajín v Ázii, západnej kolonizácii, toto cítenie ešte umocňuje. Bangkok si však uvedomuje dôležitosť imidžu v zahraničí a tak na poslednú chvíľu európskych pozorovateľov odobrilo. No dva týždne pred voľbami. Misia EÚ potrebuje najmenej šesť mesiacov na monitoring a prípravu na voľby.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Thai Election Watch, pilotný projekt monitoringu volieb na Thammasat University, evidoval za dva týždne pred voľbami a počas volieb dvesto hlásení volebných podvodov a netransparentného a podozrivého diania. Vrátane sedem vrážd spojených s voľbami. Ich obeťami boli väčšinou volební agenti konkrétnej strany, ktorí chodia od domu k domu a zaisťujú podporu voličov, okrem iného, aj kupovaním hlasov. Všetkých sedem vrážd neskôr potvrdila aj polícia, takže môžeme hovoriť o celkom výraznom volebnom násilí. Zároveň však treba prihliadať na fakt, že časť z nich sa stala na moslimskom juhu Thajska, kde dochádza k násiliu radikálov a separatistov. Max Groemping, koordinátor Thai Election Watch, priznal, že zabitie alebo iné vyradenie volebného agenta kupujúceho hlasy voličov môže pre stranu v konkrétnej oblasti znamenať rozdiel až päť tisíc hlasov. Je to veľmi úspešný spôsob, ako si zaistiť chýbajúcich, čo i len tisíc hlasov. Všeobecne však dochádzalo počas volieb i pred nimi k násilným činom. Bitky, fyzické útoky, ničenie majetku, zastrašovanie. Kupovanie hlasov Thajčania nehlásili vo veľkej miere. Či to však odráža realitu, je dosť otázne. Max Groemping argumentuje, že ide skôr o strach. Ľudia sa boja hovoriť. Ak už kupovanie hlasov nahlásia, tak skôr polícii, Thai Election Watch nie je oficiálny orgán. Ďalším zaujímavým rozmerom volieb a politiky v Thajsku je fakt, že zákon chráni politikov a politické strany pred poškodením mena. Až do takej miery, že Thai Election Watch a ani iné mimovládne projekty monitorovania transparentnosti volieb, nemôžu uverejniť mená kandidátov či strán, ktorých ľudia nahlásili ako aktérov volebných podvodov či kupovania hlasov. Ich zverejnenie sa pripúšťa až po skončení vyšetrovania. Ak sa aj preukážu volebné podvody, celkovú transparentnosť volieb to neohrozí. Ústredná volebná komisia ešte nikdy nezrušila výsledok volieb. Môže rozdať červené karty konkrétnym kandidátom a v tej danej oblasti sa potom voľby musia zopakovať. Víťaznú politickú stranu to však celoštátne neohrozí.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Yingluck Šinawatrová - okatý podvod na voličoch

Keď v noci tretieho júla oznámili výsledky volieb, Bangkok jasal ako málokedy. Ohňostroje, zábavy, spev a veľa alkoholu po polnoci, keď zákaz predaja alkoholických nápojov prestal platiť. Radosť mala samozrejme aj líderka Phuea Thai a de facto premiérka Yingluck Šinawatrová. Hneď po jej úvodnej reči pre zahraničné médiá, ale aj thajské, ako mi tlmočili thajskí priatelia, bolo mnohým jasné, že žena, ktorá má viesť Thajsko najbližšie roky, je len bábka. Yingluck nedokázala odpovedať na základné otázky, čo spraví ako prvé. „Hapkala" frázy ako: „Prvé spravím to, čo je na programe strany. Najdôležitejšia je ekonomika. Takže to bude prvoradé....". Na dotieravú otázku britského novinára, či si myslí, že by sedela tam, kde sedí, keby sa nevolala Šinawatrová, reagovala Yingluck podráždene. „No dovoľte?" Áno, treba priznať, že britský novinár podobne ako mnoho cudzincov v Thajsku nepozná sväté pravidlo - nestratiť tvár, ktoré platí v celej Východnej Ázii. Prakticky znamená nedostať človeka do pozície, v ktorej by vyzeral ako porazený a stratil by tak tvár. Britský novinár sa však spýtal otázku, ktorá vŕta v hlave nielen jemu, ale aj mnohým Thajčanom. Prečo má Thajsko viesť podnikateľka, i keď úspešná, so žiadnymi skúsenosťami v politike, dosadená do čela strany štyridsať dní pred voľbami? Sama Yingluck sa ohradila: „Za tých štyridsať dní ma už ľudia poznajú dostatočne. Ale aj tak ich musím presvedčiť o svojich kvalitách." Svoju nevýhodu priznala, no nerobí si z nej ťažkú hlavu. Rovnako ako prívrženci Phuea Thai. Väčšina z nich na otázku, prečo bude Yingluck dobrou premiérkou, odpovedala jej podnikateľskými úspechmi.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

To, že Yingluck bola dosadená ako vo filme o mafiánskej rodine, aby bola pravou rukou jej mocného a skorumpovaného brata Thaksina, vie dnes každý v Thajsku. Niekto si to priznáva, iní to prehliadajú. Sama Šinawatrová je pritom údajne veľmi skromná a múdra osoba. To však neospravedlňuje fakt, že sa na vrchol, na ktorom dnes je, dostala politickými manévrami, klamstvami a vôľou mocných. Aby pritiahla červených voličov, ktorí zbožňujú jej populistického brata Thaksina. Pre ostatné ženy v Thajsku, ktoré sú ambiciózne a túžia dotiahnuť to v živote či v kariére ďaleko, vyslala Yingluck jediný odkaz: Vždy stoj za mocnými mužmi v rodine a oni sa s tebou podelia o svoj úspech.

Návrat Thaksina je otázka času

Phuea Thai, ktorú stále vedie Thaksin Šinawatra z exilu v Dubaji, pred voľbami prisľúbila, že nepôjde smerom amnestie pre ex-premiéra zosadeného armádou v roku 2006. Thajské súdy ho uznali vinným z korupcie a podvodov v hodnote štyridsať šesť miliónov bahtov. Ihneď po zvolení Phuea Thai sa však začalo hovoriť práve o amnestii pre Thaksina, ako o prvom kroku novej vlády, i keď tá sľubovala ekonomiku ako svoju prioritu. Posledné správy z denníka Bangkok Post tlmočia tajné zdroje z novej koalície, podľa ktorých má Phuea Thai podporu všetkých ostatných koaličných strán. Do parlamentu chce dať návrh na schválenie amnestie, aby sa mediálny magnát mohol vrátiť do vlasti. Tým, že má koalícia nadpolovičnú väčšinu, návrh parlamentom takmer určite prejde. Prakticky teda ide nielen o porušenie predvolebného sľubu, ale aj o jasný krok proti zákonom a súdom Thajska. Thaksin Šinawatra je podľa rozsudku vinný a na základe toho mu zmrazili spomínaných štyridsať šesť miliónov bahtov, v prepočte vyše milióna eur. Proti amnestii pre Thaksina sa mobilizuje verejnosť. Už dávnejšie vznikla iniciatíva Združenie proti odpusteniu Thaksinovej korupcie, ktoré tento týždeň podalo sťažnosti s návrhmi na stíhanie. Jednu na Yingluck Šinawatrovú, ktorá údajne krivo vypovedala v prípade zmrazenia majetku svojho brata a ďalšiu na šéfa protikorupčného úradu, ktorý vraj zneužil svoje právomoci v prospech budúcej premiérky. Či toto občianske hnutie dokáže pohnúť thajskými úradmi, je otázne. Vládna koalícia je jasne nastavená smerom k amnestii. Thajské súdnictvo, úrady i štátne inštitúcie sú tradične politicky ovplyvniteľné, i keď ich kroky bijú do očí demokracii a transparentnosti. Profesor Danny Unger, ktorý na Thammasat university vyučuje politické vedy, priznal, že ak sa udalosti pohnú týmto smerom, je dosť možné, že sa proti Thaksinovi a jeho strane a de facto vláde zmobilizuje nespokojná verejnosť. To by mohlo viesť k protestom a následne aj k vojenskému prevratu. Armáda totiž v Thajsku zasiahne vždy, keď sa nespokojnosť verejnosti s vládou vyhrotí. Profesor Unger však varuje, že v prípade vojenského puču, by armáda narazila na silný odpor červených a ich prívržencov a ulice Bangkoku i iných miest by sa opäť mohli zmeniť na bojové pole. Takže prognózy do budúcnosti skôr napovedajú, že sa vláda, politici a armáda nejakým spôsobom dohodnú, aby nedošlo k destabilizácii krajiny a prípadnému krviprelievaniu. Podľa informácií z thajských médií, sa však už dohodli. Thaksinovi ľudia sa údajne stretli s predstaviteľmi šéfa armády generála Prayutha Chan-Ochu v Bruneji. Obe strany popierajú dohodu, ktorá údajne znela: Thaksin sa môže vrátiť, ak nebude trvať na vyšetrovaní úlohy armády v minuloročných protestoch a jej zodpovednosti za násilie a smrť takmer stovky ľudí.

Tak sa opäť raz zdá, že v Thajsku vyhráva zásadne ten, kto má moc. Ak je mocných viac, je v ich najlepšom záujme dohodnúť sa a moc si rozdeliť. Demokracia dostala v krajine úsmevov ďalšiu facku.

Alexandra Demetrianová

Alexandra Demetrianová

Bloger 
  • Počet článkov:  14
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Redaktorka zahraničného spravodajstva SRo, momentálne spravodajkyňa v Bangkoku. Zoznam autorových rubrík:  Z postrehovZ potuliek

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu